www.formanowicz.pl [start]

© Mariusz Formanowicz, 2009


Najstarsze wiadomości o nazwisku (nazwie) JASIENOWICZ


       Pierwszym Jasienowiczem odnalezionym w zapisach archiwalnych jest Paweł Jasienowicz, towarzysz w rocie (kompanii) p. Michała Myśliszewskiego chorążego czernihowskigo, w czasie walk z Turkami w obronie Kamieńca Podolskigo w początkach 1667 r. W przypisach do książki Historya piechoty polskiej (aut. Górski Konstanty /1826-1898/, wyd. Księgarnia Spółka Wydawnicza Polska: Kraków 1893 r.), na str. 246-247 autor przedstawia skład oddziału p. Myśliszewskiego:



46) Regestr piechoty [roty] p. Michała Myśliszewskiego, chorążego czernihowskiego in presidio Kamieńca Podolskiego zostająca w ćwierci 1 Januarii 1667 roku,


P. rotmistrz,  porucznik, chorąży, dobosz,  cyrulik, szyposzy 3, husarz.

Dziesiet. Dymitr Beresteczko.


(...)


Paweł JASIENOWICZ.


(...)

-----------------

Podpisano: „Jan Michał Myśliszewskii, Chorąży Czernihowski, rotmistrz JKMci Karnieniecki".



       Ciekawostką natury już bardziej literackiej niż historycznej jest fakt, że p. Michał Myśliszewski ze swoim oddziałem wymieniony został przez H. Sienkiewicza w "Panu Wołodyjowskim" jako jeden z obrońców Kamieńca Podolskiego.


       Znacznie wcześniejszego okresu dotyczy notatka o Jasienowiczach, ale odnoszącą się już nie do osoby, lecz nazwy wsi. Jest to wzmianka o dobrach biskupstwa wileńskiego, a w jego składzie dekanatu wołkowyskiego. W dobrach tego dekanatu wymieniono wieś JASIENOWICZ, nadaną kościołowi przez Witolda. Bez wątpienia chodzi o księcia Witolda Jagiełłę (1350-1430), stryjecznego brata króla Władysława Jagiełły. Wieś Jasienowicz była uposażeniem kościoła p.w. św. Wacława w Wołkowysku (Wołkowysk jest miastem w b. woj. białostockim), fundowanym przez Jagiełłów w dniu 11.01.1386 r. w czasie zjazdu Władysława Jagiełły i możnowładców polskich pertraktujących o przekazanie tronu w Koronie dynastii Jagiellonów.


       W książce Biskupstwo Wileńskie: od jego założenia do dni obecnych, zawierające dzieje i prace biskupów i duchowieństwa diecezji wileńskiej, oraz wykaz kosciołów, klasztorów, szkół i zakładów dobroczynnych i społecznych (aut. Kurczewski, Jan (1854-1917), wyd. drukiem Józefa Zawadzkiego: Wilno 1912), na str. str. 227 podano:



"Dekanat wolkowyski”


„Wołkowysk, 3 kI., p. t. św. Wacława wyzn.. założony i uposażony przez Witolda p. t. św. .Mikołaja, nadaniem dziesięcin zbożowych i jarzynowych z dóbr wołkowyskich, wsi JASIENOWICZ z poddanymi, pustoszy: Wiłkowicz, Libarowszczyzny i Isakowszczyzny; Fundusz powiększyli Kazimierz i Aleksander Jagiel. nadaniem 2 kadzi miodu, 2 bezmienów wosku zŁyskowa, stawu z młynem nad rzeką Wiłkowiją, ziemi Sipowszczyzny, karczmy w Wołkowysku, dziesięcin snopkowych z Probojowa, Szczeni at, Wiszniówki i Hniezna. Nadania te potwierdził Zygmunt I w r. 1511 d. 10 sierp. W r. 1523 ks. Wacław Czyrka, kanonik wileński, kustosz łowicki zapisał dziedziczny swój folwark Kupaliszcze i karczmę w Wołkowysku. Wymurowany 1848 r., konsekrowany 1850 r. przez biskupa Zylińskiego. Kaplice: Wojtkiewicze (skas. 1867-9 r.) i na cmentarzu nie istnieją. .. 8106"



Ta sama wieś, ale już o nazwie JASIENOWICZE, jest wymieniana w 1744 r. wśród 35 miejscowości podległych parafii św. Wacława w Wołkowysku.




  aut. M. Formanowicz, maj 2009